Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
מרכז הידעיהלומים

4Cs איכות יהלומים

האיכות של היהלום נקבעת על ידי 4 פרמטרים Cut, Color, Clarity ו- Carat. או בקצרה 4Cs כל אחד מהם תורם ליופי הכללי של היהלום.

CUT – חיתוך יהלום

חיתוך היהלום מתייחס באופן ספציפי לאיכות זוויות היהלום, הפרופורציות של היהלום, סימטריות, הברקות, שריפות ופרטי הגימור. גורמים אלה משפיעים ישירות על נצנוץ היהלום. ראה מבנה יהלום.
דירוג איכות חיתוך היהלומים מסומן בכמה ציונים:

  • Excellent: בין חסר מאפייני ליטוש לבין כמה מאפיינים זעירים.
  • Very good: מאפייני ליטוש קטנים הנראים במבט מהכתר.
  • Good: נראים מאפייני ליטוש במבט על הכתר, ברק היהלום עלול להפגע.
  • Fair: סימני ליטוש כבדים וברורים כשמסתכלים על היהלום במבט על. ברק היהלום נפגע.
  • Poor: סימני ליטוש כבדים ובולטים לעין, ברק היהלום נפגע באופן משמעותי.

הציונים האידיאליים והמצוינים, בהתאם לצורת היהלום, מסמנים פרופורציות וזוויות חתוכות לקבלת הברקות ואש מקסימאלית.
החיתוכים משתנים משמעותית בין יהלומים וחותכי יהלומים.
לעיתים, ליטוש עשוי לכוון לניצול גודל מירבי של הגלם, ובזאת להשאיר את היהלום עמוק מדי או שטוח מדי לשיקוף אור מיטבי. פעמים אחרות ניתן לחתוך יהלום כדי למזער את מספר התכלילים, לשפר את בהירותו והפרופוציות שלו, אך לוותר על הניצנוץ המרבי. עם זאת, חשוב יותר להבטיח ש- Cut הוא מוקד לבחירת היהלומים שלך. אפילו יהלום בתולי 2 קראט ללא פגמים או גוון צבעוני יכול להיות עמום אם הוא לא נחתך בצורה יוצאת דופן. חיתוך הוא האינדיקטור הגדול ביותר ליופי, ויש להקדיש לו עדיפות על פני שאר ה- C. כדוגמה, חשוב לציין כי דירוג ברמה הגבוהה ביותר, כמו מצוין- Excellent, אינו בהכרח מעיד על חתך יהלומים יוצא מן הכלל. כמעט 55% מכלל היהלומים הנמכרים ברשת הם חתכים מעולים. חלקם מהממים ואילו אחרים בינוניים.

COLOR – צבע יהלום

צבעי היהלום מדורגים במונחים של כמה יהלום לבן או חסר צבע. יהלומים מדורגים מ- D עד Z, ​​כאשר האות D מסמלת את חסרי הצבע או הלבן ביותר, והאות- Z מסמלת את היהלומים המגיעים לגווני חום וצהוב חזק.
תמחור היהלומים משקף בדרך כלל ציונים אלה, לעיתים באופן משמעותי. ברוב המקרים, עין לא מיומנת לא תבחין בהבדלי הצבע בין שני יהלומים צמודים הסמוכים בדירוג הצבע, אם כי ההבדל במחיר עשוי להיות משמעותי מאוד.
היבט קריטי נוסף הוא לקבוע אם היהלום נראה חסר צבע ביחס לשיבוץ שלו. אתה רוצה גם להיות בטוח שהיהלום נקי מכל תכליל הפוגע או משבש השתקפויות אור לבנות וצבעוניות.
אנו ממליצים לרכוש יהלום עם תעודה גמולוגית ממוכן בינלאומי מוכר.
הערה: יהלומים צבעוניים -Fancy Color מסוימים הן אבנים מוערכות ונדירות, כמו יהלומים ורודים או כחולים. דירוג צבע ליהלומים אלה שונה מאשר יהלומים לבנים רגילים.

CLARITY – בהירות יהלום

ציון הבהירות של יהלום מעריך עד כמה היהלום נקי מתכלילים ופגמים. הבהירות מדורגת על ידי ה- GIA בסולם הבא:

FL – Flawless
IF – Internally Flawless
VVS1 – Very Very Slightly Included 1
VVS2 – Very Very Slightly Included 2
VS1 – Very Slightly Included 1
VS2 – Very Slightly Included 2
SI1- Slightly Included 1
SI2 – Slightly Included 2
I1 – Inclusions 1
I2 – Inclusions 2

פגמים ותכלילים נמדדים לפי המיקום הצורה הגודל והחושך. פגמים אלה יכולים להשפיע על מעבר אור ביהלום. כשזה קורה, הברק והיופי של היהלום מתעמעמים, מה שפוגע בדירוג בהירות ואיכות היהלום. אנו ממליצים לבחור יהלום אשר יראה ללא פגם במשטחו העליון כך נבטיח שלא יראה בעין בלתי מיומנת, וכך להבטיח שהתכלילים אינם מפריעים לשיקוף האור. כמו כן להוועץ עם גמולוג במידה והיהלום בעל ערך גבוה בכדי לוודא שהאיכות היא טובה. תעודה גמולוגית בלבד לא מראה כיצד פגמים ביהלום משפיעים על מראה היהלום והברק.

CARAT WEIGHT – משקל יהלום

לעתים קרובות כאשר אנשים שומעים את המונח "משקל קראט", נהוג לחשוב שמתייחסים לגודל היהלום. בפועל, קראט מתייחס למשקל היהלום, לא לגודל ומידות היהלום. יהלום 1 קראט שווה ל -0.2 גרם – ומשקלו בערך כמו רבע צימוק. שני יהלומי 1 קראט בעלי אותו סגנון ליטוש עשויים להיות שונים למדי בפרופורציות שלהם.
משקל הקראט הינו מרכיב שכדאי לקחת בחשבון בעת ​​קניית יהלום, המראה הכללי והברק צריכים להיות בעלי חשיבות רבה יותר. לדוגמה, יהלום בדירוג ממוצע בגודל 1.5 קראט לא יבריק או ימשוך תשומת לב רבה כמו יהלום איכותי מאוד של 1.0 קראט, ולכן יש השפעה רבה על תמחור היהלום.

האם הכתבה עניינה אותך?

ג'ולר - Jeweller

פורטל כתבות, כלים ומדריכים - בית ובמה לקהילת המעצבים ובעלי המקצוע בענף התכשיטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך

קניות (Jeweller Market)
Back to top button
Close

את\ה משתמש בחוסם פרסומות

היי! אנחנו מגזין ג'ולר, אתר מגזין שמציע כתבות תוכן איכותיות בתחום התכשיטים. אנחנו שמחים שאת/ה כאן, ואנחנו רוצים להמשיך לספק לך תוכן מצוין. כדי שנוכל להמשיך לעשות זאת, אנחנו זקוקים לתמיכה שלך. אם תוכל/י לכבות את חוסם הפרסומות שלך, זה יעזור לנו להמשיך לפרסם תכנים חדשים ומעניינים. אנחנו מבטיחים לך שהפרסומות שלנו לא יפריעו לך לקרוא את התוכן שלנו. הן יהיו קטנות ולא פולשניות. כמובן, אם את/ה לא רוצה לראות פרסומות, את/ה יכול להמשיך להשתמש באתר שלנו עם חוסם הפרסומות. אנחנו פשוט רוצים שתדע/י שזה יעזור לנו להמשיך לספק לך תוכן איכותי. תודה על ההבנה והתמיכה שלך! צוות jeweller.co.il